Jak znaleźć pracę w Alpach Francuskich

Poszukiwania pracy w nowym, obcym dla nas kraju to czasami przeprawa przez dżunglę z opaską na oczach. Nigdy nie wiesz gdzie poniesie cię to kolejne doświadczenie, ani jakie komplikacje czekają za rogiem. Jednak wiele możemy znieść by znaleźć źrodło zarobku w miejscu jakie nam się podoba. O ile nie znamy kogoś kto może nas gdzieś polecić, sprawa nigdy nie jest prosta. Czasem szukanie ofert pracy w internecie przez człowieka jest jak rozmowa niewidomego ze słabo słyszącym. Zadanie polega na wpisywaniu słowa kluczy w wyszukiwarkę internetową, mając nadzieje, że nas poprawnie zrozumie i podstawi odpowiednie portale. Osobiście unikam wysyłania aplikacji przez portale typu indeed, gdyż nigdy nie mam nadziei, że ktoś jakimś cudem je przeczyta. Moją taktyką jest najcześciej wyszukiwanie konkretnych miejsc i wysyłanie aplikacji bezpośrednio tam, gdzie chciałabym pracować. Często wysłanie CV poprzedzam wykonaniem telefonu. W ten sposób w wymiarze chociaż minimlanym daję się już poznać pracodawcy i nie jestem już dla niego kartką papieru. Jeżeli jednak otrzymuje informacje, że nie szukają pracowników to nie wysyłam aplikacji by nie pompować się złudnymi nadziejami, że może do mnie zadzwonią. Wbrew pozorom nie żyje iluzjami. 😉

W przypadku pracy w górach szukałam list ośrodków narciarskich i biur turystycznych w danym regionie. Następnie wysyłałam zapytania o listę dostępnych stanowisk i w ten sposób zostałam zatrudniona w hotelu na recepcji w Les Gets. Pracownica biura turystycznego w odpowiedzi odesłała mi listę placówek poszukujących pracowników. Na liście miałam adresy e-mail jak i numery telefonu. Zadzwoniłam do tych, które mnie interesowały, a później dosyłałam cv jeśli stanowisko było jeszcze było dostępne.

Czytelnicy poprzedniego posta już wiedzą, że w danym hotelu pracowałam niecały miesiąc. Później zatrudniłam się na stokach narciarskich i tą pozycję załatwili mi już znajomi, których poznałam na miejscu. Otwarcie na ludzi w nowym otoczeniu może nam bardzo ułatwić rozwiązywanie późniejszych kłopotów.

Gdy uda nam się osiedlić w danej miejscowości sprawa może wydać się już prostsza- cv możemy dystrybuować osobiście i dostać pracę z miejsca.
Skuteczną metodą jest też wyszkiwanie grup na facebook. Nie zawsze możemy znaleźć te najbardziej popularne. Jednak wpisując hasła typu: “nazwa miejscowości + travail” lub “saisonniers + nazwa miejscowości” powinniśmy znaleźć co najmniej kilka.

Poniżej lista stron www oraz grup na facebook, które mogą ułatwić ci poszukiwania pracy w Alpach Francuskich.

Strony www:
www.pole-emploi.fr
www.indeed.fr (a jednak!)

Grupy na facebook:
Saisonniers Morzine-Avoriaz
https://www.facebook.com/groups/7370102660/
Saisonniers des Gets-Morzine
https://www.facebook.com/groups/1062472473771407/
Les Gets – saisonniers
https://www.facebook.com/groups/795530250489964/
Community Les Gets – What’s up
https://www.facebook.com/groups/946900585409502/
Espace Saisonniers des 2 Alpes
https://www.facebook.com/espacesaisonnierles2alpes/
Les saisonniers des 2 Alpes
https://www.facebook.com/groups/815194188590689/
Saisonniers des Arces
https://www.facebook.com/groups/503389023031422/https://www.facebook.com/groups/104654030001604/?ref=share
Les saisonniers de Chamonix
https://www.facebook.com/groups/477417619098686/

Osobiście nigdy nie korzystałam z usług firm pośrednictwa pracy. Zawsze darzyłam je nutką niezaufania i zwyczajnie wolałam trzymać swoje sprawy we własnych rękach.

Podsumowując: szukanie pracy w nowym kraju gdzie nie znamy nikogo lub nikt z naszych znajomych nie może nam pomóc, nie zawsze należy do prostych zadań. Może się zdarzyć, że znajdziemy coś odrazu, jednak jeśli mamy konkretne wytyczne sprawa się komplikuje. Zderzenie z rzeczywistością również bywa dotkliwe i może okazać się, że praca jest wporządku ale np. zakwaterowanie jest nie do przyjęcia. W takim wypadku zdajemy się na improwizację, której czas napewno wspomogą oszczędności na koncie. Warto pamiętać, że szukanie pracy w zimę jest o tyle trudniejsze, że nie możemy czasu zawieszenia przeczekać koczując gdzieś w namiocie. Warto nastawić się pozytywnie ale przygotować się na najgorsze. 🙂

Jeżeli ktoś czuje potrzebę zadania pytań lub uzyskania dodatkowej pomocy, odsyłam na skrzynkę mejlową, mój facebook lub instagram. 🙂

W następnym poście o formalnościach związanych z pracą we Francji.

Jak znaleźć pracę w Alpach Francuskich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *